Starboard Akıllı Tahta Yazılımı Dersleri 5

Yazar: digitalsinif Tarih: 26 Eylül 2012 | 22:09


5. Ders: Nesneleri TaşımaDüzenleme ve Silme
Bu dersimizde sizlere etkileşimli tahtamızda yazdığımız yazıları veya kullandığımız nesneleri nasıl düzenleyeceğimizi öğreneceğiz

A. Nesneleri Taşıma

Nesnelere ekranda herhangi bir yere taşımak için önce araç çubuğundan Seç ögesine tıklayınız. Taşımak istediğimiz ögenin üzerine tıkladığımızda aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi nesnenin etrafında tutamaçlar ortaya çıkar ve Menü simgesi belirir.
Nesneyi taşımak için sürükleyip istediğiniz yere bırakın. Hepsi bu kadar.

B. Nesneleri Düzenleme ve Silme

Tahtamızda normal kalemle yazdığımız yazılar hariç hiçbir nesnesi Silgi Aracıyla silemeyiz.Bu nesneleri Silmek için nesne seçili iken ekranın sağ alttaki Çöp Kovasının üzerine sürükleyip bırakabiliriz veya nesne seçili iken  çıkan Menü simgesine tıklayarak Sil seçeneği ile de silme işlemini gerçekleştirebiliriz. Alt resime bakınız.
Silme işlemi haricinde seçili ögeyi Kesebilir, Kopyalayabilir, Eşini Yap seçeneği ile kopyasını oluşturabiliriz. Kilitle seçeneğini kullanarak ögeyi kilitleyip üzerinde değişiklik yapılmasını engelleriz.Ögenin kümelenme düzenini Düzenle ögesiyle, yönünün Döndür/Çevir ögesiyle düzenleyebiliriz.
Ayrıca nesne seçili iken kenarlarda çıkan Beyaz yuvarlakları tutup çekerek nesneyi büyütebilir veya küçültebiliriz. Yeşil yuvarlağı kullanarak ögenin yönünü ayarlayabiliriz.
Nesnenin dışında başka bir yere tıkladığımızda yine Menü simgesine tıklarsak alt resimdeki seçenekler ortaya çıkar
Çıkan seçeneklerden kullanmak istediğimizi seçip ekranımıza uygulayabiliriz.0 yorum:

Yorum Gönder

Site içi Arama Yapın

Like us on Facebook
Follow us on Twitter
Recommend us on Google Plus
Subscribe me on RSS