Genial.ly: Yenilikçi Bir Sunum Aracı

Yazar: digitalsinif Tarih: 17 Ocak 2021 | 12:02

 Powerpoint sunumlarından sıkıldınız mı? Her sunum bir diğerinin kopyası gibi mi görünüyor? Dinleyicilerin konuya ilgisini görsel olarak da çekmek mi istiyorsunuz? O zaman genial.ly sizin en güzel alternatiflerden bir tanesidir.


Genial.ly Nedir? Ne için Kullanılır?


Genial.ly, sunumun yanı sıra oyun, afiş, poster, rapor, etkileşimli görseller, rehberler, infografikler gibi farklı görsel içeriklerin oluşturulabileceği bir Web 2.0 aracıdır.
Genial.ly ile yapılabilecekler

Uygulamaya: www.genial.ly adresinden ulaşılabilir.

Genial.ly'nin Güçlü Yönleri ve Avantajları
Geleneksel sunumlardan en büyük farkı sunum içine interaktif düğmeler ekleyerek sunumu hem görsel hale getirebilir hem de ilgi çekici yapabilirsiniz.
Diğer yandan kullanması da bir o kadar kolaydır. Sol taraftaki editör araçlarından istediğiniz özellikleri birkaç tık ile sunumunuza aktarabilirsiniz

Görselin sol tarafta kullanılabilecek bazı interaktif araçlar görünmekte


Herhangi bir kurulumu ihtiyaç olmadığı için bilgisayarınızı yormaz hatta tablet veya telefonla bile kolay sunumlar oluşturabilirsiniz.

Bir eTwinning Aracı olarak Genial.ly 
eTwinning projesi yapan öğretmenlerimiz için genially harika bir araçtır. Örneğin proje sunularınızı buradan oluşturup embed koduyla direkt eTwinning sayfanıza aktarabilirsiniz.
Diğer yandan işbirlikçi özelliği sayesinde öğrenciler veya siz öğretmenler aynı sunu üzerinde birlikte çalışıp ortak ürünler çıkarabilirsiniz.

Genial.ly'nin diğer özellikleri ile de projelerinizi zenginleştirebilirsiniz. İnfografikler hazırlamak, video sunumlar oluşturmak, oyunlaştırma etkinlikleri, öğrenme deneyimleri (Quiz vs.) bunlardan sadece birkaç tanesidir.

Genial.ly ile Neler Yapılabilir?
interaktif sunumlar hazırlamanın yanı sıra;
infografikler, quizler, oyunlaştırma etkinlikleri, videolu sunumlar, interaktif görseller,  dosya ve raporlar, sosyal medya görselleri, rehber ve takvim tasarımları oluşturabilirsiniz.

Genial.ly'nin Sınırlılıkları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Genial.ly ücretsiz birçok özelliği kullandırmasına rağmen ücretli planı da mevcuttur. Ücretsiz sürümü kullanırken sunumları bilgisayara indiremediğinizi ve internet olan araçlardan ulaşabileceğinizi unutmayınız.
En önemlisi ise ücretsiz sürümde sunumlar herkesin erişimine kullanımına açıktır ve bunu gizleyemiyorsunuz. Bu yüzden sunumlarınızda kişisel veriler veya görseller olmamasına dikkat ediniz.

Sonuç olarak....
Ücretsiz özellikleri ile gayet güzel çalışmalar hazırlanabilecek bir araçtır. Ancak gizliliğe dikkat etmekte fayda var. Bir başka Web 2.0 aracı tanıtımında görüşmek üzere...


0 yorum:

Yorum Gönder

Site içi Arama Yapın

Like us on Facebook
Follow us on Twitter
Recommend us on Google Plus
Subscribe me on RSS