Home » , , , , , , , » Blendspace: Alternatif E-Sınıf Aracı

Blendspace: Alternatif E-Sınıf Aracı

Yazar: digitalsinif Tarih: 24 Ocak 2021 | 22:07

 

Blendspace ile çevrimiçi sınıflar oluşturup bu sınıflar için dersler hazırlamak ve bu dersleri de öğrencilerle paylaşmak çok kolay. Blendspace sınıf içinde kullanılacağı gibi ters-düz sınıf (flipped classroom) tekniği ile de sıklıkla kullanılmaktadır. Gelin Blendspace'i yakından tanıyalım.

Blendspace'i Kullanmaya Başlamadan Önce..

Sınıflar ve dersler oluşturmak için öncelikle www.blendspace.com adresine girip üye olmak gerekmektedir. Üyelik işlemini dakikalar içinde hallettikten sonra sıra sınıf ve dersleri oluşturmakta.

Blendspace Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Blendspace e-dersler oluşturaya yarayan bir web 2.0 aracıdır. Kullanımı son derecede kolay ve bir o kadar da işlevsel bir uygulamadır.

Birden fazla sınıfta eğitim verenler için öncelikle sınıfları oluşturmak önemlidir. Daha sonra ilgili sınıf için dersleri oluşturmaya geldi.

Ders oluştur butonuna tıklayıp artık dersimizi oluşturabiliriz. önümüze boş kutucuklar gelecektir. Artık bundan sonrası sizin dersiniz ve kullanacağınız içeriklere kalmıştır.

Blendspace ile Neler Yapılabilir?

Çoklu ortam araçlarını, hazır içerikleri ve kendi oluşturduğunuz içerikleri ders akışınıza rahatça ekleyebilirsiniz. Dersinizi zenginleştirecek internet içeriklerini sağdaki arama bölümünden araştırıp video, metin veya görselleri sürükle bırak yöntemiyle akışa ekleyebilirsiniz. bilgisayarınızdan da yine benzer şekilde içerikleri ders akışınıza kolayca aktarma imkanına sahipsiniz. 

Sürükle bırak yöntemi size hem pratiklik sağlayacak hem de zamandan tasarruf sağlayacaktır.

Blendspace'in Avantajları

Her bir akışın geri dönütlerini Track bölümünden takip edebilir, kütüphane bölümünden başka meslektaşlarınızın oluşturduğu içeriklere ulaşabilirsiniz. Öğrencileri ise sınıfa, sınıf kodu ile davet edip kayıt olmalarını sağlayabilirsiniz.

Blendspace'in Dezavantajları

Kütüphane ve dış kaynaklı içerikler bakımından Türkçe kaynaklar sınırlıdır. Ancak İngilizce kaynaklar konusunda zengindir.


0 yorum:

Yorum Gönder

Site içi Arama Yapın

Like us on Facebook
Follow us on Twitter
Recommend us on Google Plus
Subscribe me on RSS