Z-Kitap Nedir?

Yazar: digitalsinif Tarih: 23 Eylül 2012 | 11:12

E-kitabı (elektronik kitap) hepimiz az çok biliyoruz.Dijital ortamlarda hazırlanmış,basılı yayınların dijital cihazlar(bilgisayar, reader vs) vasıtasıyla okunmasını sağlayan pdf, doc veya txt gibi uzantılı dosyalardır.

E-Kitap'tan Z-Kitaba Doğru


Günümüzde e-kitap oldukça yaygın kullanılmaktadır,hatta e-kitapları okumak için e-reader'lar üretilmiş bu sayede otobüste,uçakta, bir bankta otururken bile kitap okuma kolaylaşmıştır.


E-kitabın gerçek kitabın yerini tutmayacağı fikri de hep tartışma konusu olmuştur.Özellikle öğrenciler için e-kitap okumanın zamanla sıkıcı olacağı ve yeterince ilgi çekici olamayacağı düşüncesi de bir gerçektir.İşte bu yüzden MEB Fatih Projesi kapsamında öğrencilerin ilgisini daha fazla çekmek için  z-kitap yani zenginleştirilmiş kitap hazırlanmaya başlanmıştır.

Z- Kitap (Zenginleştirilmiş Kitap)


FATİH Projesi ile hayatımıza girecek olan "Z-Kitaplar" bildiğimiz pdf veya diğer elektronik kitaplardan farklı bir yapıya sahip. Klasik e-kitaplarda kullanıcı içeriği açmak için bir reader veya okuyucu programa ihtiyaç duymaktadır.Kullanılan program içeriğe erişime kısıtlı imkan vermektedir.Z-Kitap ile bu sorunlar ortadan kalkmaktadır ve kullanıcıya içeriğe tam erişim sağlamaktadır. Z- kitap ile öğrenci sadece kitaba erişmeyecek ayrıca kitap üzerinde işaretlemeler yapabiecek,kitap üstüne not alabilecek, kitap'ta testler,oyunlar,animasyonlar,videolar olacak.Görsel olarak da zengin içeriğe sahip olacak ve interaktif özellikleri içerecektir.
MEB öğrencilere z-kitapları hazırlayıp ücretsiz olarak tabletlerine yüklemelerine izin verecektir. Diğer yayınevlerinin de test ve kaynak kitaplarını z-kitap olarak da hazırlayıp satışa çıkaracaklardır.

MEB'in Yayınladığı Z-kitapların özellikleri aşağıdaki gibi olacaktır
Z ( Zenginleştirilmiş ) Kitabın Özellikleri
  1. Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının onayladığı Z kitaplar öğrencilere sunulacak.
  2. İçeriğinde kitabın yanı sıra test ve çeşitli sorular da yer alacak.
  3. Sadece okumaya yönelik olmayıp video ,animasyon, resim  ses gibi farklı şekillerde bilgiler sunulacak.
  4. Bu içerikler cep telefonuna rahatlıkla yüklenebilecek.
  5. Boyutları 50 MB geçmeyecek.

Meb tarafından hazırlanmış Sosyal Bilgiler z-kitabını incelemek için tıklayınız 

0 yorum:

Yorum Gönder

Site içi Arama Yapın

Like us on Facebook
Follow us on Twitter
Recommend us on Google Plus
Subscribe me on RSS