Starboard Akıllı Tahta Yazılımı Dersleri 2

Yazar: digitalsinif Tarih: 23 Eylül 2012 | 14:43

Hitachi Smartboard yazılımı ilk dersimizde yazılımı genel olarak tanıtmıştım.

Bu ikinci dersimizde Araç Çubuğumuzdaki öğeleri tanıtıp, nasıl kullanacağımızı anlatacağım2.Ders: Araç Çubuğu Öğeleri ve Kullanımı

Üstteki resimde de gördüğünüz gibi bu küçük çubukta toplamda 16 ana araç bulunmaktadır.Gelin bunları tek tek inceleyelim.

1. Masaüstü


Fare simgesi olan bu ögemize tıkladığımızda hızlı bir şekilde bilgisayar masaüstüne ulaşmamızı sağlar ve Starboard yazılımı simge durumuna küçültülür ve ekranda sadece Araç Çubuğunuz kalır.Tekrar programa dönmek için Masaüstü ögesine tıklayın.

2. Seç


Bu araç bilgisayarımızın imleci gibi çalışır.Ekranımızda herhangi bir ögeyi seçmeye,sürüklemeye, yerini ve yönünü değiştirmeye yarar.

3.Geri Al


Tahtada yaptığımız işlemleri geri almaya yarar. Geri alınacak bir işlem yoksa bu simge resimde de gördüğünüz gibi sönük (pasif) durumda olur.

4.Normal Kalem


Adı üstünde "Normal kalem" :) Tahtamıza yazı yazmak harici başka bir işlevi olmayan kalemdir. Yazı rengi, kalınlığı gibi özelliklerini değiştirebiliriz. "Kalemlerin etkili kullanımı" ile ilgili dersimizde detaylı bir şekilde bahsedilmiştir.

5.Akıllı Kalem


Akıllı kalemimizin normal kalemden farkı bazı çizimlerimizi bizim için otomatik düzeltmesidir.Örneğin normal kalemle tahtaya yatay bir çizgi çizmek istesek mutlaka biraz eğri büğrü olacaktır. Ancak Akıllı kalemimiz eğri çizgiyi hemen düz bir çizgiye dönüştürür.Bunun dışında düzgün geometrik şekiller çizmemizi de sağlar. Daha detaylı bilgi "Kalemlerin etkili kullanımı" dersimize göz atın.

6.Sayfa Listesi


Birkaç sayfalık bir çalışmamız var ise bu araca tıklayarak diğer sayfalara kolayca geçiş sağlarız.Araca tıkladığımızda ekranın sağ tarafında Sayfa Listesi paneli açılır ve istediğiniz sayfaya geçiş sağlanır.

7. İkili Sayfa


Bu aracımız çalışmamızdaki iki sayfayı aynı anda ekranda göstermeye yarar. Eğer tek sayfalık bir çalışmamız varsa bu simge üsteki resimde olduğu gibi pasif durumda olacaktır.

8.Aksesuarlar


Bu aracımız için birçok gerekli aracı içeren bir aksesuar çantası gibidir. Simgeye tıkladığımızda aşağıdaki resimdeki gibi aksesuar listesi görüntülenir
Kullanmak istediğimiz araca tıklayarak ekranda belirmesini sağlarsınız. Detaylı bilgi "Aksesuarların Etkili Kullanımı" adlı dersimizdedir.

9.Doldur


Bu aracımız ekranımızın istediğimiz renkle doldurmamızı veya çizdiğimiz geometrik şekillerin içini farklı renklerle de doldurabiliriz.

10. Araç Özellikleri


Bu simgeye tıkladığımızda o an seçili olan araçla ilgili özelliklerin sağ panelde görünmesini ve araçla ilgili istenilen değişiklikleri yapmamızı sağlar.Daha iyi anlaşılması için alttaki resmi inceleyin.


Araç çubuğumdan Akıllı kalemi seçip sonra Araç Özellikleri simgesine tıklayınca (tıklanmış araçlar sarı renktedir) sağda Akıllı Kalemin Özelliklerini değiştirebileceğim panel açıldı buradan kalemin yazı rengi,stili,kalınlığı gibi özelliklerini değiştirebiliriz.Araç özellikleri paneli seçtiğimiz aracın özelliklerine göre değişiklik gösterecektir.Daha detaylı bilgi için "Araç Özellikleri Kullanımı" dersimize göz atın.

11. Silgi


Ekranda yazılanları silmemize yarar. Araç özelliklerine tıklayarak silgi tipi ve genişliğini ayarlayabiliriz

12. Ekran Klavyesi


Akıllı tahtalarımızda harici bir klavye yoktur. Herhangi bir metin girmek için ekran klavyesini kullanabilirsiniz. Klavye açıldığında sayfada metni gireceğiniz yere tıklayıp metni yazınız.

13. Şekiller


Şekiller aracımıza tıkladığımızda hemen aşağıdaki resimdeki araç listesi karşımıza çıkacaktır.


Çizmek istediğiniz şekli seçip ekranda uygulayın.Kullanımı akıllı kaleme göre daha kolaydır.

14. E-Postaya Gönder


Hazırlamış olduğumuz çalışmayı kolayca e-postamıza göndermeye yarar.

15. MenüAraç çubuğumuzun en altında bulunan menü çubuğu üstteki menü çubuğuyla aynı görevi görür. Tüm sekmeler burada da vardır.Ayrıca Araç çubuğumuzu ekranda başka yere sürüklemek için menü bölümünden tutup başka bir alana taşıyabiliriz.

16.Simge Durumuna Küçült


Araç çubuğumuzun en üstünde küçük ok'tur. Buna tıklayarak araç çubuğumuzu simge durumuna küçültüp ekranımızda yer kaplamasını önleriz.Tekrar eski haline dönmek için ok simgesine tıklayın


       Starboard Akıllı Tahta yazılımının kullanımı derslerimizin ikinci burada bitmiştir.Anlaşılmayan bir yer varsa yorum bölümünden bana ulaştırabilirsiniz. Diğer derslerimizde görüşmek dileğiyle..

0 yorum:

Yorum Gönder

Site içi Arama Yapın

Like us on Facebook
Follow us on Twitter
Recommend us on Google Plus
Subscribe me on RSS