Starboard Akıllı Tahta Yazılımı Dersleri 1

Yazar: digitalsinif Tarih: 23 Eylül 2012 | 01:55

Fatih Projesi Kapsamında kurulan akıllı tahtalarda Hitachi Starboard 1.1 Yazılımı yüklenmektedir. Sizlere bu yazı dizisinde Starboard yazılımı kullanımını detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Dersleri resimlerle zenginleştirip olabildiğince basit bir şekilde anlatacağım.


Dersler dikkatli bir şekilde takip edilirse bu yazılımı kullanma konusunda kendinizi geliştireceğinizi umut ediyorum. Gelin ilk dersimizde Starboard yazılımını genel olarak tanıyalım.

1.Ders: Hitachi Starboard Yazılımına Giriş

Daha önce yazılımın kurulum aşamalarını resimli olarak anlatmıştım. Yazılım halen kurmadıysanız lütfen şu konuya göz atın.
Okulda akıllı tahtamızı açtığımızda önce bilgisayar ekranımız ile karşılaşacağız. Masaüstünde Starboard Software kısayoluna tıklayarak yazılımımızı başlatın.

Yazılım saniyeler içinde açılacaktır ve aşağıdaki resimde yazılımın giriş ekranını göreceksiniz.Programın ana giriş ekranı yukarıda gördüğünüz gibidirBu dersimizde bu ekranda gördüğünüz bölümleri kısaca tanıyacağız.
A. Menü Çubuğu


Starboard Yazılımının sol üst köşesinde sıralanmış bölümdür.Windows'un diğer yazılımlarında olan benzer seçenekler burada da mevcuttur.Her bir sekmeyi diğer derslerimizde detaylı bir şekilde açıklayacağım.

B.Araç Çubuğu

Araç çubuğumuzda sık kullandığımız bir çok araca kolay ulaşımı sağlar.İstersek bu çubuğa farklı araçlar da ekleyebiliriz.Alt taraftaki menü bölümü ise Menü Çubuğunda bulunan araçlara buradan da ulaşmamızı sağlar.Ayrıca bu çubuğu ekranda istediğimiz başka bir bölgeye de taşıyabiliriz.

C. Durum Çubuğu

Sağ üst köşede bulunan durum çubuğunda o anda seçtiğimiz öğenin ne olduğunu bize belirten çubuktur. Örneğin resimde normal kalemin seçili olduğunu ve 1.sayfada olduğumuzu göstermektedir.

D.Alt Araç (Bağlam) Çubuğu

Araç çubuğumuz yazılım penceresinin sol alt kenarında bulunmaktadır.Seçtiğimiz öğeye (kalem/akıllı kalem vs.) göre bu çubuktaki simgeler değişecektir.Bu çubuktaki tüm ögeleri ilerde ki derslerimizde detaylı bir şekilde anlatacağım. 

E.Kenar Çubuğu
Kenar çubuğu bir çok özelliğe kolay ulaşım sağlar.Bu çubuğun resimde de gördüğünüz gibi 5 ayrı sekmesi vardır: Belge,Galeri,Özellikler,Görünüm ve Konferans.Her bir sekmeye tıklayarak farklı özelliğin detaylarına ulaşabiliriz.Bu çubuk sağ veya sol kenarda olabilir,isteğe bağlı olarak boş kenardaki ok işaretine tıklayarak yerini değiştirebilirsiniz

F.Çöp Kutusu ve Sayfa Atlama Simgesi
Ekranın sağ alt köşesinde bulunur. Ekranda yazdığımız veya çizdiğimz ögeleri tut-sürükle biçiminde çöp kovasına atabiliriz. Sürüklediğimiz öge çöp kovasının üstüne geldiğinde kovanın kapağı açılınca bırakın kovaya :)
En köşedeki yaprak kenarı şeklindeki simgeye tıklayarak yeni boş bir sayfaya geçebilirsiniz,önceki sayfalara dönmek istediğinizde ise aynı simgeden sol üst köşedeki aynı simgeye tıklayın.


Bu ilk dersimizde Starboard yazılımının giriş ekranındaki bölümleri kısaca tanıtmaya çalıştım.Diğer derslerde bu bölümleri detaylı bir şekilde açıklayacağım. Aklınıza takılan soruları yorum bölümüne yazarak bildirebilirsiniz

İyi çalışmalar...

0 yorum:

Yorum Gönder

Site içi Arama Yapın

Like us on Facebook
Follow us on Twitter
Recommend us on Google Plus
Subscribe me on RSS